Az önarcképek készítésének külön pszichológiája van, kutatások vizsgálják miért ennyire népszerű ez a szokás.
Egy népszerű okostelefon márka európai országokban végzett felmérése teljes mértékben alátámasztja a szelfizés töretlen népszerűségét.
A Honor tanulmányából kiderül: „Az Európában végzett mintegy 5750 fő részvételével készült felmérés alapján a kontinens lakói átlagosan 597 szelfit készítenek magukról egy évben. A régió legtöbb szelfijét a spanyolok készítik (728), míg a legkevesebbet az Egyesült Királyságban élők (468). Az eredmények ugyanakkor egy népszerű közhiedelmet is megcáfolnak, ugyanis az Egyesült Királyságban és Hollandiában is többet szelfiznek a férfiak hetente, mint a nők.”
A felmérés alapján elküldjük egy családtagunknak, barátunknak vagy feltöltjük valamelyik közösségi oldalra. Átlagban 11 másodpercet adunk magunknak, hogy döntést hozzunk a szelfi megtekintése után: megtartjuk vagy töröljük. Azonban azon sokkal többet rágódunk, hogy az alkotás megfelel-e egy közösségi oldalra. Az adatokból az látszik, hogy minél fiatalabb valaki, annál több önarcképet készít magáról akár egyedül, akár barátokkal kiegészülve.
Szeretjük vagy sem, a szelfizés életünk szerves részévé vált az elmúlt években. Szívesen készítjük egy boldog napunkon, nyaralás közben, baráti társaságban, vagy egy emlékezetes helyszínnel a háttérben.
A legtöbb átlagos, hétköznapi pillanatokról, amiket úgy érzünk meg kell osztanunk másokkal: tipikus kép, amikor valaki futás vagy edzés után megpihen, szinte ezzel zárja le a mozgást. Előszeretettel nyúlunk telefonunkhoz, amikor kutyánk, macskánk van a kezünkben, de szorgosan szervezzük a bulikban is a barátainkat, hogy álljunk össze egy csoportképre a magasba tartott telefonunk elé.
Íme egy videó egy férfiről, aki 20 éven át minden nap készített magáról egy szelfit: